Santa Maria del Fiore Katedrali (Duomo)

“Kırmızı tuğlalardan dev bir kubbe yükseliyor, zirvesindeki yaldızlı bakır top bir fener gibi parlıyor..”

Dan Brown’un Cehennem kitabında bahsedilen bu dev kubbe şehrin en ihtişamlı yapısı olan Santa Maria del Fiore Katedrali. Floransa’nın neredeyse tamamından görülen 1296 – 1436 yılları arasında gotik tarzda inşa edilmiş olan bu yapının kubbesi Brunelleski tarafından Roma’daki Panteon’un kubbesinden esinlenerek yapılmış.

Photo

Katedralin ön cephesinde İsa, Meryem ana ve havari heykellerinin yanı sıra ünlü sanatçıların da heykelleri bulunuyor. Bu durum sanata ve sanatçıya verilen önemi simgelemekte. Katedralin girişi ücretsiz ama meşhur kubbeye çıkış ücretli.

Duomo’nun yanı başındaki Uccello eseri saat kulesi ve hemen karşısında da sekizgen yapıda olan vaftizhane yer alıyor. Zamanında önemli kişiler ve Medici ailesinin üyeleri burada vaftiz edilirlermiş. Vaftizhaneyi Cehennem filminden hatırlayacaksınız, Tom Hanks’in Dante’nin maskesini bulduğu yer. Vaftizhane’nin bronz kapılarında, Adem ve Havva’nın yaratılışı, ilk günah, cennetten kovulma gibi İncil’den birçok sahne yer alıyor. Bu kapıların en etkileyicisi ise Duomo’ya bakan doğu kapısı.

Bu kapıların yapılışının oldukça ilginç bir hikayesi var..

Bir yarışma sonucunda S. Giovanni Vaftizhanesi’nin (Baptistery) bronz kapılarının yapımı, sanatçı Ghiberti’ye verilmiş ve bunun üzerine Ghiberti çalışmaya başlamış. 21 yılını bu kapıları yapmaya harcayan Ghibertinin eserini gören ve çok etkilenen Michelangelo “Bunlar ancak cennetin kapısı olabilir” demiş ve bunun üzerine bu kapı “Cennetin Kapısı” olarak adlandırılmıştır.

Photo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s