Lizbon Şehir Turu

Haydi Lizbon şehir  turu başlasın!

Lizbon şehir merkezi oldukça büyük ve birçok bölgeden oluşuyor, ancak bu bölgelerin hepsini yürüyerek gezebilirsiniz. Fadonun doğduğu Lizbon’un en eski semti Alfama bölgesinde tarihin derinliklerinde kaybolurken; Baxia bölgesinde, şehrin ana meydanı Rossio’dan başlayıp nehir kıyısına kadar yürüyebilir; restoranlar, barlar ve Fado kulüpleriyle dolu Bairro Alto’da bir akşamınızı geçirebilir; Bica bölgesinin inişli çıkışlı sokaklarını keşfederken tarihi Bica finükülerini fotoğraflayabilirsiniz.

Baxia Bölgesi ve Praça do Comercio: Lizbon’un sembollerinden biri olan Tejo Nehri’nin hemen kıyısında yer alan Ticaret Meydanı (Praca de Comercio) tarihte çok sayıda olaya tanıklık etmiş bir meydan. Kral Carlos bir suikast sonucu bu meydanda öldürülmüş, 1974 yılında binlerce kişi diktatörlük rejimini yıkmak için yine bu meydanda toplanmış. Meydandaki görkemli zafer anıtından geçince ise Rua Augusta Caddesi ve devamında Rossio bölgesine yani şehrin merkezine ulaşabiliyoruz.

Bu bölgede yürürken “Pasteis de Bacalhau” da balık köftesi yiyebilir,  “Ginjinho”de Portekiz’in meşhur vişne likörünü içebilir ya da Lizbon’un en eski pastanesi “Confeitaria Nacioanal”de bir bica içip yanında bir nata yiyebilirsiniz.

Bica bölgesi: İnişli-çıkışlı sokakları, rengarenk evleri ve restoranları ile Lizbon’un en hareketli bölgelerinden biri. Bu bölgede gezerken mutlaka “Cafe A Brasileira”da, ünlü şair Fernando Pessoa’nin bronz heykeli yanında oturup bir kahve için ve sokak müzisyenlerini dinleyin. Lizbon fotoğraflarında en çok gördüğümüz tarihi Bica finüküleriyle bir selfie çekip, Lizbon’da en güzel gün batımlarından birini izleyebileceğiniz “Park Bar” ı es geçmeyin.

Bairro Alto: Bir şeyler içmek, Fado dinlemek ve akşam yemeği yemek isterseniz burası en uygun bölgelerden biri, daha çok Lizbon gece hayatının kalbi diyebiliriz.  

Alfama: Sokaklarında tarihin kokusunu hissettiğiniz, mekânlardan gelen Fado nağmeleri ile mest olduğunuz , seyir teraslarında Lizbon manzarasını izleyebildiğiniz, Sao Jorge Kalesi ile tarihe yolculuk yaptığınız Lizbon’un en eski ve en güzel semti. Alfama’da “Feira da Ladra” adında salı ve cumartesi günleri bit pazarı kuruluyor, denk gelirseniz bu renkli pazarı kaçırmayın.

Alfama’daki diğer bir önemli noktada Portas do Sol(Güneş Kapısı) bölgesi. Burada manzaranın tadını çıkarabilir ve en güzel Lizbon fotoğraflarını çekebilirsiniz.

LX Factory: 1800’lerde iplik ve kumaş fabrikası olarak kullanılan sahanın dönüştürülmesiyle oluşan LX Factory tasarım dükkanları, kahveciler, restoranlar, butikler ve sanat atölyeleri ile keyifli vakit geçirilecek bir kompleks. Bu alanda bir de mükemmel bir kitabevi var Ler Devagar uğramadan geçmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s