Belem Bölgesi

Belem Bölgesi, yarım gün ayrılması gereken yerlerden biri. Ulaşım oldukça kolay, Commercio Meydanı ya da başka bir noktadan 15 nolu tramvaya binerek yarım saatte Belem’e ulaşabilirsiniz. Ben meydandan yürüyerek gitmeyi tercih ettim, böylece tüm kıyı şeridini keşfetmiş oldum.  Belem Kulesi (Torre  Belem),  Kaşifler Anıtı ve 16.  yüzyılda yapılan Jeronimo Manastırı bu bölgede görecekleriniz arasında.

Padrão dos Descobrimentos – Kaşifler Anıtı

Kaşifler Anıtı, Portekizli denizcilerin 15. ve 16. yüzyıllarda yaptıkları keşifleri anmak için yapılmış. 52 metre yüksekliğinde ve 7 katı bulunan bir yapı. Üzerinde Vasco de Gama, Magellan gibi kaşiflerin heykelleri bulunuyor.

Torre de Belem- Belem Kulesi

Burası Avrupa için eski dünyadan çıkış, yeni dünyaya giriş kapısı olan Torre de Belem. Coğrafi keşifler olmadan ve yeni dünya bilinmeden önce Avrupalılar için burası dünyanın sonu olarak kabul ediliyormuş. Okyanustan Avrupaya ilk girdiğimiz noktada yer alan Belem kulesi 16 yy. da Portekizli ünlü keşif Vasco de Gama’nın anısına yaptırılmış ve yıllarca şehrin savunma sisteminin bir parçası olarak kullanılmış.

Mosteiro dos Jeronimos- Jeronimos Manastırı

1501 yılında yapımına başlanan ve 70 yılda tamamlanan Jeronimos Manastırı İçerisinde Vasco da Gama ve ünlü Portekizli şair Camoes’in mezarları bulunuyor.

Pastéis de Belém

İşte Portekiz’in milli tatlısı Pastel de Nata Dünyaya nam salmış bu tatlıyı tarif etmek gerekirse, dışı milföyü andıran çıtır çıtır bir hamur, içi ise leziz bir muhallebi..sıcacık servis edilen bu tatlının üstüne isteğe bağlı tarçın ya da pudra şekeri döküyorsunuz.

Tatlının yapılış mantığı aslında bizdeki laz böreğini andırıyor, muhallebisi ise özellikle üzerine tarçın döktüğünüzde lezzet olarak sütlaca daha yakın.
Bu tatlı Lizbon’un bir çok yerinde bulunsa da (starbuckslarda bile) , asıl yenilmesi gereken nokta kesinlikle Belem’de bulunan ve 1837 yılından bu güne hizmet veren “pasteis de belem”.. Gizli tarifi ve tarihi dokusu ile bu pastane hafta içi günlük 20 bin, haftasonu ise 50 bin turta satıyormuş..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s