Ponte Vecchio (Eski Köprü) ve Vasari Koridoru

Arno Nehri üzerinde yer alan, 1345 yılında inşa edilmiş ve II. Dünya Savaşında Floransa’da yıkılmayan tek köprü olarak adını tarihe yazdırmış Ponte Vecchio. Savaş sırasında Floransa’ya yaptığı ziyarette Adolf Hitler köprü üzerindeki pencerelerden Arno Nehri’nin muhteşem manzarasını izler ve öylesine etkilenir ki Ponte Vecchio’nun Alman işgali sırasında bombalamadan kurtarılmasını emreder (Hitler’den beklemediğimiz hareketler).

Köprü şu anda kuyumcular ile dolu olsa da eskiden köprüde kasaplar, dericiler ve daha pek çok farklı dükkan yer alıyormuş. Bu şekilde çarşı köprülerden Dünyada yalnızca 4 tane bulunuyor bunlar: Floransa’daki Vecchio Köprüsü’nün yanı sıra,

  • Venedik’teki Rialto Köprüsü
  • Bulgaristan Lofça’daki Osma köprüsü
  • Bursa’da 1442’de yaptırılan Irgandı Köprüsü.

Vasari Koridoru

Asıl amacı Mediciler’in Arno Nehri üzerinden toplum içinde görünmeden bir saraydan (Palazzo Vecchio) diğer saraylarına (Palazzo Pitti) gitmelerini sağlamak olan Vassari Koridoru, Mimar Giorgio Vasari tarafından 1565 yılında yapılmış. Mediciler bu koridor sayesinde halkın arasına karışmadan iki saray arasında geçiş yapabilmiştir. Vasari Koridorunun duvarları, burayı kullananlar keyifli yürüyüşler yapsınlar diye güzel tablolarla süslenmiş. Cehennem Filmini izleyenler bu koridoru çok iyi hatırlayacaklardır, Tom Hanks ve Felicity Jones Palazzo Pitti’den kaçarken bu koridoru kullanıyorlardı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s